ŚWIĘTOWANIE DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE

Poważnie , poetycko i zabawowo

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego zakładający pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego trwał w naszej szkole pod hasłem PIĘKNA JEST NASZA MOWA OJCZYSTA.  W trakcie zajęć uczniowie czytali ciekawostki związane z językiem polskim, rozwijali słownictwo, ćwiczyli poprawność ortograficzną, grali w gry językowe, wykonywali indywidualnie lub rodzinnie mini plakaty związane ze świętem oraz uczyli się zapadającego głęboko w pamięć fragmentu wiersza Czesława Miłosza:

                                                  „Mowa rodzinna niechaj będzie prosta.

                                                   Ażeby każdy, kto usłyszy słowo

                                                   Widział jabłonie, rzekę, zakręt drogi,

                                                   Tak jak się widzi w letniej błyskawicy…”

Ćwiczono też piękne czytanie APELU związanego z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego:

„DBAJ O JĘZYK I MÓW POPRAWNIE I ŁADNIE, WYRAŹNIE ORAZ DOKŁADNIE, BO KTO NIE ĆWICZY CZĘSTO JĘZYKA, TEN SIĘ W MÓWIENIU POTEM POTYKA”

Na zakończenie świętowania chętni uczniowie wypełniali finałową krzyżówkę z hasłem tematycznym, której mistrzynią została Weronika. Gratulujemy zwyciężczyni. Wszystkich uczestników zabawy z językiem polskim zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, aby powspominać jak dzięki różnorodności zajęć odczuwano piękno i bogactwo naszego języka oraz jak dzielnie odkrywano jego tajniki.

Olga Tatuśko, organizator

Skip to content