Jak co roku prosimy zapozna─ç si─Ö ze┬á stronami internetowymi po┼Ťwi─Öconymi bezpiecznemu wypoczynkowi. S─ů to m.in.:

  1. Serwis┬ábezpiecznyautobus.gov.pl┬áÔÇô wpisuj─ůc numer rejestracyjny pojazdu, rodzice otrzymaj─ů bezp┼éatn─ů informacj─Ö, czy autokar, kt├│ry zawiezie dziecko na wakacje, ma aktualne badania techniczne i polis─Ö ubezpieczeniow─ů.
  2. System powiadamiania ratunkowego.┬áSerwis Ministerstwa Spraw Wewn─Ötrznych i Administracji.┬áhttps://www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego.┬áTo numer alarmowy, bezp┼éatny i dost─Öpny na terenie ca┼éej Unii Europejskiej, zar├│wno dla telefon├│w stacjonarnych, jak i kom├│rkowych. Numer alarmowy 112 mo┼╝na wybra─ç w┬átelefonie nieposiadaj─ůcym karty SIM.
  3. Informacje dla podr├│┼╝uj─ůcych.┬áStrona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych┬áhttps://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/.┬á W serwisie znajduj─ů si─Ö informacje dla podr├│┼╝uj─ůcych przygotowane przez polskie plac├│wki dyplomatyczne we wsp├│┼épracy z MSZ. W profilach kraj├│w┬ámo┼╝na znale┼║─ç┬áinformacje i┬áostrze┼╝enia dla podr├│┼╝uj─ůcych.
  4. Rejestracja wyjazdu za granic─Ö przez bezp┼éatny┬áserwis ÔÇ×OdyseuszÔÇŁ,┬áhttps://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzi─Öki rejestracji s┼éu┼╝by konsularne b─Öd─ů wiedzia┼éy o┬ápobycie osoby na terenie danego pa┼ästwa i w razie konieczno┼Ťci b─Öd─ů mog┼éy podj─ů─ç szybki kontakt czy odpowiedni─ů pomoc.
  5. Mapa k─ůpielisk.┬áG┼é├│wny Inspektor Sanitarny┬áopracowa┼é map─Ö, na kt├│r─ů nanoszone s─ů aktualne informacje o stanie k─ůpielisk w ca┼éym kraju. Warto ┼Ťledzi─ç na bie┼╝─ůco informacje na stronie┬áhttps://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Bezpieczne zachowania na drodze ÔÇô dzia┼éania policji

Dzia┼éania maj─ůce na celu popraw─Ö bezpiecze┼ästwa dzieci i m┼éodzie┼╝y podczas wakacji prowadz─ů funkcjonariusze policji. W tym roku policja uruchomi┼éa┬áÔÇ×Map─Ö wypadk├│w drogowych ze skutkiem ┼Ťmiertelnym ÔÇô Wakacje 2019ÔÇŁ, na kt├│rej prezentuje bie┼╝─ůc─ů liczb─Ö i┬álokalizacj─Ö wypadk├│w drogowych ze skutkiem ┼Ťmiertelnym z ostatniej doby oraz od┬ápocz─ůtku wakacji. W ten spos├│b policja chce przem├│wi─ç do wyobra┼║ni kierowc├│w i┬áograniczy─ç niebezpieczne zachowania drogowe.

Jak co roku policja informuje r├│wnie┼╝ o┬ámo┼╝liwo┼Ťci przeprowadzenia kontroli autobus├│w. Biuro Ruchu Drogowego Komendy G┼é├│wnej Policji opracowa┼éo wykaz punkt├│w w kraju wraz z zestawieniem numer├│w telefon├│w kontaktowych, gdzie mo┼╝na uzyska─ç informacje na temat mo┼╝liwo┼Ťci przeprowadzenia kontroli autobus├│w. Wykaz punkt├│w kontroli autobus├│w znajduje si─Ö┬átu.

Podczas wakacji, w ka┼╝dy czwartek,┬ána stronie internetowej policja.pl b─Öd─ů pojawia─ç si─Ö r├│wnie┼╝ ÔÇ×Fakty i┬ámity na drodzeÔÇŁ┬ádotycz─ůce bezpiecze┼ästwa w ruchu drogowym.

ÔÇ×Bezpieczny autokarÔÇŁ ÔÇô kontrole Inspekcji Transportu Drogowego

Wraz z rozpocz─Öciem wakacji Inspekcja Transportu Drogowego po raz kolejny uruchomi┼éa┬áakcj─Ö ÔÇ×Bezpieczny autokarÔÇŁ, podczas kt├│rej inspektorzy szczeg├│┼éowo sprawdzaj─ů stan techniczny autobus├│w, czas pracy i trze┼║wo┼Ť─ç kierowc├│w. Kontrole s─ů przeprowadzane tak┼╝e na wniosek rodzic├│w i opiekun├│w wycieczek. W ubieg┼éym roku w okresie wakacyjnym skontrolowano 1670 autokar├│w, zatrzymano 71 dowod├│w rejestracyjnych. Liczba kontroli prowadzonych przez ITD stale ro┼Ťnie, dlatego rodzice lub opiekunowie powinni zg┼éosi─ç autokar do kontroli najlepiej na kilka dni przed wyjazdem dziecka na letni wypoczynek. Zg┼éoszenia mo┼╝na dokona─ç mailowo lub telefonicznie, kontaktuj─ůc si─Ö z w┼éa┼Ťciwym miejscowo wojew├│dzkim inspektoratem transportu drogowego ÔÇô adresy s─ů dost─Öpne na┬ástronie┬áhttp://www.gitd.gov.pl/kontakt/witd.

ÔÇ×Bezpieczny pi─ůtekÔÇŁ ÔÇô akcja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

O bezpiecze┼ästwo podczas wakacji zadba┼éy tak┼╝e PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Stra┼╝ Ochrony Kolei cz─Ö┼Ťciej kontroluje s┼éu┼╝bowe przej┼Ťcia na mostach i wiaduktach oraz tzw. ÔÇ×dzikie przej┼ŤciaÔÇŁ, by zapobiec wkraczaniu na tory szczeg├│lnie dzieci i m┼éodzie┼╝y. Umundurowane patrole SOK, a po cywilnemu funkcjonariusze grupy operacyjno-interwencyjnej prowadz─ů w┬ápoci─ůgach regularne dzia┼éania zapobiegaj─ůce kradzie┼╝om.

W tym roku kolejarze rozpocz─Öli┬áakcj─Ö ÔÇ×Bezpieczny pi─ůtekÔÇŁ.┬áTo dodatkowe kontrole zachowa┼ä kierowc├│w, rowerzyst├│w i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych. Pracownicy PLK wsp├│lnie z policj─ů i Stra┼╝─ů Ochrony Kolei w ka┼╝dy wakacyjny pi─ůtek informuj─ů, edukuj─ů, rozdaj─ů ulotki oraz przypominaj─ů o zasadach przekraczania tor├│w. Kierowcy otrzymaj─ů informacj─Ö o projekcie┬á┬á#┼╗├│┼étaNaklejkaPLK.

┬áÔÇ×Bezpiecze┼ästwo i ratowanie ┼╝ycia na morzuÔÇŁ ÔÇô film Specjalnej Grupy P┼éetwonurk├│w RP

Specjalna Grupa P┼éetwonurk├│w┬áRP przygotowa┼éa┬áfilm ÔÇ×Bezpiecze┼ästwo i ratowanie ┼╝ycia na morzuÔÇŁ, kt├│ry w szczeg├│┼éowy spos├│b przedstawia prac─Ö morskich s┼éu┼╝b ratunkowych.┬áFilm zawiera szereg informacji, jak bezpiecznie wypoczywa─ç nad wod─ů i w┼éa┼Ťciwie reagowa─ç w┬ásytuacji zagro┼╝enia. W materiale widzowie znajd─ů tak┼╝e wiele wskaz├│wek, jak w┬áodpowiedni spos├│b ratowa─ç topi─ůc─ů si─Ö osob─Ö, by nie nara┼╝a─ç w┼éasnego ┼╝ycia lub zdrowia. Film jest szczeg├│lnie aktualny w wakacje, gdy wiele rodzin wypoczywa nad wod─ů.

Skip to content